Austin Hospital entrance

About Us

Individual awards

In this Section:

Recent awards

Steven Wells

Gardener of the Year, ABC Gardening Australia, 2012

Molly Carlile

Recipient - Minister's Award for Outstanding Achievement, Victorian Public Healthcare Awards, 2012
Recipient - Deakin and Health Super Leadership in Nursing and Midwifery Award, 2012

Associate Professor Julie Bernhardt

Churchill Fellowship, for travel in 2013

Professor Geoff Donnan

Named Officer of the Order of Australia (AO), Queen's Birthday Honours, 2012
Recipient - Karolinska Stroke Award, Karolinska Institutet in Sweden, 2012

Dr Leighton Kearney

Winner - International Young Investigator Award, Asia Pacific Society of Cardiology, 2012

Dr Ali Aminazad

Registrar

Winner - Best Registrar in Teaching, Medical Education Unit Awards, 2008

Dr Sadanand Anavekar AM

Clinical Pharmacologist

Named a Member of the Order of Australia Medal, 2010

Dr Sofianos Andrikopoulos

Endocrinologist

Winner - National Health and Medical Research Council (NHMRC) Excellence Award, 2008

Dr Radwa Badawy

Fellow Neurology

Recipient - Commendation Award, Premier’s Award for Health and Medical Research, 2010
Winner - Chancellor’s Prize for Excellence in the PhD Thesis, The University of Melbourne, 2010
Winner - Dean’s Award for Excellence in a PhD Thesis, The University of Melbourne, 2010

Dr Scott Baker

Endocrinology Research Fellow

Recipient - National Health and Medical Research Council Training Scholarship, 2008
Winner – Cardiovascular and Lipid Research Grants Award, Pfizer, 2007

Professor Sam Berkovic

Director of Epilepsy

Elected – Australia Fellow, 2007
Elected – Fellow of the Royal Society, 2007

Associate Professor Julie Bernhardt

Director of A Very Early Rehabilitation Trial

Churchill Fellowship, 2013

Vikki Booth

Executive assistant to the CEO

International Women's Day Award, Austin Health, 2012

Stephen Braithwaite

Darley House Nurse Unit Manager

Winner – Australia Day Achievement Award, Austin Health 2007

Professor Russell Buchanan

Director of Rheumatology

Winner – Best HMO Education Presenter, Medical Education Unit Awards, 2008
Winner – Medical Education Unit Award for Best Senior Medical Staff - Teaching, Austin Health, 2007

Professor Louise Burrell

Consultant, Department of Medicine, The University of Melbourne

Winner - AHMRF Distinguished Scientist Award, Austin LifeSciences Research Week, 2009
Winner – Medical Education Unit Award for Best Senior Medical Staff - Supervisor, Austin Health, 2007

Molly Carlile

Manager, Palliative Care Unit, Manager, Arts-in-Healthcare program, Olivia Newton-John Cancer & Wellness Centre

Recipient - Minister's Award for Outstanding Achievement, Victorian Public Healthcare Awards, 2012
Recipient - Deakin and Health Super Leadership in Nursing and Midwifery Award, 2012

Gordon Chan

Head Radiopharmacist

Winner - Volunteer of the Year, Fundraising Institute of Australia, 2009

Dr Ada Cheung

Registrar

Winner - Best Registrar as Supervisor, Medical Education Unit Awards, 2008

Dr Yan Chow

Resident

Winner - Best Resident as Supervisor, Medical Education Unit Awards, 2008

Michelle Cimoli

Speech Pathologist

Winner – Victorian Travelling Fellowship, Victorian Government, 2007

 

Liz Clements

Senior Physiotherapist

Winner – Sir Edmund Herring Scholarship, RACV, 2007

Tim Daly AM

Board Chair

Named a Member of the Order of Australia, 2009

Andres Del Rio

Student

Recipient - Lorna King Medal, Austin Clinical School, 2009

Claudia Doebrich

Manager, Orthotics & Prosthetics

Winner - Ian Brand Prize, 2008

Professor Geoffrey Donnan

Director of Neurology

Named Officer of the Order of Australia (AO), Queen's Birthday Honours, 2012
Recipient - Karolinska Stroke Award, Karolinska Institutet in Sweden, 2012
Recipient - Bethlehem Griffiths Research Foundation (BGRF) medal, 2008
Elected – Priscilla Kincaid Smith Oration at the Annual College Congress, Royal Australasian College of Physicians, 2007
Elected – Honorary 4th Athasit Oration, 7th Biennial Convention of the ASEAN Neurological Association, 2007
Winner – William Feinberg Award for Excellence in Clinical Stroke, American Stroke Association meeting, 2007

Deidre Edmonds

Clinical Nurse Consultant

Recipient - Covidien Infection Control Scholarship, 2009

Dr Elif Ekinci

Endocrinologist

Winner - Pfizer Cardiovascular Lipd (CVL) Travel Award, 2009
Recipient - NHMRC Post Graduate Medical Fellowship 2008
Recipient - Ipsen International Travel Grant, 2008
Recipient - Pfizer CVL Grant 2007
Winner – Cardiovascular and Lipid Research Grants Award, Pfizer, 2007

Jane Evans

Manager, Quality & Planning

Winner – F J O'Rourke Fellowship, Austin Health, 2008

Dr Kate Ferguson

Registrar

Winner – Medical Education Unit Award for Best Registrar - Supervisor, Austin Health, 2007

Dr Melanie Freeman

Fellow Cardiology

Recipient - Heart Foundation Postgraduate Research Scholarship, 2009

Professor Mary Galea

Director of the Rehabilitation Sciences Research Centre

Elected – Fellow of the Winston Churchill Memorial Trust, 2007

Dr Emily Gianatti

Endocrinologist

Recipient - Royal Australian College of Physicians and Osteoperosis Australia Research Grant, 2010
Recipient - Pfizer Cardiovascular Lipid Research Grant, 2010

Claire Gordon

Infectious Diseases Registrar

Winner - Victorian Final of the Royal Australasian College of Physicians Advanced Trainee Research Awards, 2010

Mel Gregory

Senior Physiotherapist

Winner – Sir Edmund Herring Scholarship, RACV, 2007

Dr Lachlan Hayes

Registrar

Winner – Medical Education Unit Award for Best HMO 2/3 Education Presenter, Austin Health, 2007

Jan Heng

Research Assistant

Winner - AHMRF Scientific Research Award, Austin LifeSciences Research Week, 2009

Sharon Hillman

Director of Fundraising

Fellow - Fundraising Institute of Australia (FFIA), 2008

Dr Prahlad Ho

Resident

Winner - Best Resident in Teaching, Medical Education Unit Awards, 2008

Christina Hornby-Waring

Nurse

Winner - Care and Compassion Award, Graduate Nurse Year, 2008

Dr Benjamin Howden

Medical Microbiologist

Recipient - Commendation Award, Premier’s Award for Health and Medical Research, 2010

Eleanor Hughes

Manager, Perioperative Services

Winner - Clinical Leadership Award, International Nurses Day Awards, 2008

Professor Graeme Jackson

Neurologist

Winner - National Health and Medical Research Council (NHMRC) Excellence Award, 2008

Louise James

Stroke Liaison Nurse

Winner – Award for Developing Professional Nursing Practice, State Nursing Excellence Awards, 2007

Professor Bob Jones AM

Director, Liver Transplant Unit

Named a Member of the Order of Australia, 2010

Dr Simon Judkins

Emergency Physician

Winner – Australia Day Achievement Award, Austin Health, 2007

Dr Emily Keane

Resident

Winner – Medical Education Unit Award for Best Resident - Supervisor, Austin Health, 2007

Dr Leighton Kearney

Fellow Cardiology

Winner - International Young Investigator Award, Asia Pacific Society of Cardiology, 2012
Recipient - Heart Foundation Postgraduate Research Scholarship, 2009
Recipient - Heart Foundation Top Ranked Clinical Scholar, 2009
Recipient - Cardiovascular Lipid (CVL) Research Grant, 2007

Ann Maree Keenan

Executive Director of Nursing and Ambulatory Services

Winner – Certificate of Recognition, Deakin University Nursing Leadership Awards, 2007

Georgina Knuckey

Nurse Unit Manager

Winner - FJ O’Rourke Fellowship, Austin Health, 2009

Dr Celia Lanteri

Thoracic Medicine Registrar

Winner – Medical Education Unit Award for Best Registrar - Teaching, Austin Health, 2007

Mandy Lau

Registrar

Winner - Best Registrar as Mentor, Medical Education Unit Awards, 2008

Dr Andrew Lee

Resident

Winner – Medical Education Unit Award for Best Resident - Mentor, Austin Health, 2007

Sarah Lonie

Cardiovascular Medicine Research Student

Winner - First Place, National Health and Medical Research Council (NHMRC) Medical Student Research Competition, 2010

Elizabeth Mackey

Nurse

Recipient - Post-graduate Nursing Scholarship, 2009

Dr Shiva Malekzadeh

Anaesthetist

Winner – Medical Education Unit Award for Best ACLS Trainer, Austin Health, 2007

Karen Manley

Dietician

Winner - Medical Journal of Australia Wyeth Award, 2008

Lorelle Martin

Nurse

Winner - Clinical Excellence Award, Nurse Graduate Year, 2008

Bernadette McDonald

Director of Surgical Clinical Service Unit

Winner - Victorian Travelling Fellowship, Victorian Government, 2007

 

Rebecca Monger

Nurse Unit Manager

Winner - FJ O’Rourke Fellowship, Austin Health, 2009

Emily Moor

Physiotherapist

Winner - FJ O’Rourke Fellowship, Austin Health, 2009

Dr Mark Newton

Consultant Neurologist

Winner - Best Senior Medical Staff in Teaching, Medical Education Unit Awards, 2008

Associate Professor Richard Newton

Consultant Neurologist

Winner - Margaret Tobin Award, Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists, 2009

Dr Andrew Nunn

Consultant Spinal

Winner - Best Senior Medical Staff as Mentor, Medical Education Unit Awards, 2008

Dr Chris O'Callaghan

Senior Lecturer

Winner – Medical Education Unit Award for Best Intern Education Presenter, Austin Health, 2007

Denis O'Leary

Director of Anaesthesia, Peri-operative and Intensive Care Unit Clinical Service Unit

Winner – Victorian Travelling Fellowship, Victorian Government, 2007

Phuong Phan

Physiotherapist

Recipient - Gait CCRE Clinical Research Training Fellowship, 2009

Dr Kon Profitis

Registrar

Winner – Medical Education Unit Award for Best Registrar - Mentor, Austin Health, 2007

Tania Quirk

Emergency Department Nurse

Winner – Liz Baker Memorial Diabetes Education Certificate Scholarship, Austin Health, 2007

Kathy Reid

Ward 8 Associate Nurse Unit Manager

Winner – International Nurses Day Nursing Clinical Excellence Award, Austin Health 2007

Anitha Richie

Registered Nurse

Winner - Liz Baker Memorial Diabetes Education Scholarship, Austin Health, 2009

Dr Julian Rong

Registrar

Winner – Medical Education Unit Award for Best Registrar - Mentor, Austin Health, 2007

Associate Professor Christopher Rowe

Director of Nuclear Medicine and Centre for Positron Emission Tomography

Elected – President, Brain Imaging Council, Society of Nuclear Medicine, USA, 2007

Dr Nancy Sadka

Resident

Winner - Best Resident as Mentor, Medical Education Unit Awards, 2008

Kathryn Salamone

Aged Care Clinical Nurse Educator

Winner – International Nurses Day Nursing Clinical Leadership Award, Austin Health 2007

Professor Ingrid Scheffer

Director of Paediatrics

Winner - Royal Australasian College of Physicians Eric Susman Prize, 2009

Renee Schultz

PARU Nurse

Winner - Outstanding Achievement Award, Life Saving Victoria, 2009

Professor David Scott AM

Board Member

Named a Member of the Order of Australia, 2010

Professor Ego Seeman

Deputy Director of Endocrine Centre for Excellence

Recipient - International Osteoporosis Foundation Medal of Achievement, 2009
Winner - AHMRF Distinguished Scientist Award, Austin LifeSciences Research Week, 2008

 

Tracy Sheldrick

Speech Therapist

Recipient - QUOTA South Pacific Area Scholarship, 2008
Recipient - Royal Talbot Rehabilitation Centre Health Professionals Scholarship, 2009
Recipient - Department of Human Services (DHS) Improving Care for Older People and People with Complex Needs Scholarship, 2009

 

 

William Shi

Cardiovascular Medicine Research Student

Winner - Second Place, National Health and Medical Research Council (NHMRC) Medical Student Research Competition 2010

Dr Bill Silvester

Intensive Care Unit Specialist

Winner – Best Intern Education Presenter, Medical Education Unit Awards, 2008
Winner – F J O'Rourke Fellowship, Austin Health, 2008

 

Andrew Stewart

Research Fellow

Winner - Affiliates Research Prize for Best Research, Cardiac Society of Australia and New Zealand, 2009

Associate Professor David Story

Anaesthetist

Elected – Scientific Convenor of the Australian and New Zealand College of Anaesthetists Annual Scientific Meeting, 2007

Dr Chuan Tan

Resident

Winner – Medical Education Unit Award for Best Resident - Teaching, Austin Health, 2007

Hooi Seng Tan

Clinical Nurse Specialist

Winner - Mental Health, Drug and Alcohol Award, State Nursing and Midwifery Excellence Award, 2010

Associate Professor David Taylor

Director of Emergency and General Medicine Research

Winner - John Gilroy Potts Award, Australasian College of Emergency Medicine, 2009
Winner - Best Research Paper Award, Australasian College for Emergency Medicine, 2009
Winner – Morson-Taylor Award, Australian College for Emergency Medicine, 2007

Claire Temple

Nurse Endoscopy

Winner - Division 2 Nursing Award, State Nursing and Midwifery Excellence Award, 2009

Dr Jenny Than

Intern

Winner – Most Outstanding Contribution to the Medical Education Unit, Medical Education Unit Awards, 2008

Associate Professor Gwynne Thomas

Director of Renal Unit

Winner - Best Senior Medical Staff as Supervisor, Medical Education Unit Awards, 2008

Bobbi Toth

Darley House Nurse Unit Manager

Winner – Australia Day Achievement Award, Austin Health 2007

Dr Jason Trubiano

Intern

Winner - Intern of the Year, Medical Education Unit Awards, 2008

Danya Vears

Research Assistant

Winner - AHMRF Young Investigator Award, Austin LifeSciences Research Week, 2009

Dr Bryan Wai

Cardiologist

Recipient - Heart Foundation Postgraduate Research Scholarship - 2009

Stuart Wall

Smoking Cessation Specialist

Winner - Outstanding Achievement Award, Life Saving Victoria, 2009

Dr Qingju Wang

Endocrinologist

Winner - International Bone Mineral Society Young Investigator Award, 2009

Meagan Ward

Dietician

Winner – FJ O’Rourke Fellowship, Austin Health, 2007

Dr Stephen Warrilow

Intensive Care Unit Specialist

Winner – Most Outstanding Overall Contribution to Education and Training, Medical Education Unit Awards, 2008

 

Dr Andrew Weickhardt

Research Fellow - Ludwig Institute for Cancer Research

Recipient - National Health and Medical Research Council Scholarship, 2008
Recipient - Haematology Oncology Targeted Therapy Scholarship, 2009

Steven Wells

Horticultural therapist and gardens and grounds officer

Recipient - Golden Spade, Gardener of the year award, ABC Gardening Australia, 2012

Dr Kacey Williams

Intern

Runner-Up - Intern of the Year, Medical Education Unit Awards, 2008

Nathan Wong

Student

Recipient - Lorna King Medal, Austin Clinical School, 2008

Associate Professor Michael Woodward

Director of Aged Care

Fellow - Australian Wound Management Association Fellowship, 2009

Kallie Yammouni

Nurse

Winner - Clinical Excellence Award, Graduate Nurse Year, 2008

Kristy Young

Child Adolescent Mental Health Service Nurse Unit Manager

Winner – FJ O’Rourke Fellowship, Austin Health, 2007

Professor Jeffrey Zajac

Chair, Division of Medicine

Winner – Medical Education Unit Award for Best Senior Medical Staff - Mentor, Austin Health, 2007

Ying-Yang Zhu

Cardiovascular Medicine Research Student

Winner - Third Place, National Health and Medical Research Council (NHMRC) Medical Student Research Competition 2010